O MNIE

Borys Bińkowski – autor, tutor, edukator, badacz

Szkoła od Nowa na YT
Szkoła od Nowa na FB

Jestem doktorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuję się we wdrażaniu wiedzy naukowej o poznaniu człowieka (szczególnie psychologii empirycznej, neurobiologii, antropologii i psychologii ewolucyjnej) w praktycznej edukacji (nie tylko szkolnej) i wspieraniu dzieci w ich rozwoju.

Mam wiele zainteresowań, które wykorzystuję w praktycznej pracy z dziećmi jako nauczyciel i tutor. Powtarzalność mnie nudzi, dlatego wciąż próbuję nowego. Uwielbiam się uczyć. Jestem taternikiem i ratownikiem wodnym, przyrodnikiem i fotografem, stolarzem, muzykiem, podróżnikiem, żeglarzem i badaczem. Cenię i korzystam z podejścia interdyscyplinarnego, przyrody jako przestrzeni nauki, projektów twórczych, warsztatów. Mam super-moc opowiadania o skomplikowanych, złożonych systemach w prosty, zrozumiały sposób.

Mam doświadczenie w pracy z dziećmi w szkołach niepublicznych (Mała Uczelnia, Wolna Szkoła w Domaszczynie, Szkoła Montessori we Wrocławiu, Autorska Szkoła Żywioł), tworzeniu szkół (Autorska Szkoła Żywioł), współtworzeniu programów metodologicznych szkół (Domaszczyn, Żywioł), a także prowadzeniu licznych warsztatów i szkoleń z rodzicami i nauczycielami.

Łącznie przeprowadziłem ponad 5 tysięcy godzin pracy z dziećmi, nastolatkami i studentami oraz ponad 400 godzin warsztatów, szkoleń i superwizji programowej. Od początku 2019 r. tworzę projekt Szkoła od Nowa, którego celem jest publikacja o tej samej nazwie. Ma ona za zadanie dostarczyć naukowych podstaw do koniecznych zmian w edukacji.